V mediích o Klášterci nad Orlicí

V mediích o Klášterci nad Orlicí

V médiích o Klášterci nad Orlicí

Díky nesmírné historické ceně kláštereckého kostela a Anně Bohuslavě Tomanové, která je na kláštereckém hřbitově pohřbená, je klášterecký kostel častým předmětem zájmu novinářů a rozhlasových i televizních reportérů. Některé z takto vzniklých reportáží jsou volně přístupné na internetu. Na této stránce Vám přinášíme odkazy na ně.

Tištěná média

Sborník k putování relikvieSborník k putování relikvie neporušeného Srdce sv. Faráře arského po českých a moravských diecézích v září 2014 vydalo nakladatelství Flétna v prosinci 2015. Obsahuje texty promluv, spoustu fotografií a vzpomínky účastníků ze všech zastávek, včetně Klášterce. K zakoupení je v Klášterci na faře nebo přímo v nakladatelství Flétna, Říčky 101, 562 01 Ústí nad Orlicí, [email protected], tel: 736 681 735. Cena byla stanovena na 195 Kč.

Článek v Orlickém deníku – o setkání přátel Anny Bohuslavy Tomanové z 8. 11. 2014 (otištěno 10. 11. 2014).

Článek v Orlickém deníku – o premiéře filmového dokumentu Chudobka Bílého Krále (otištěno 10. 11. 2014).

Článek v Orlickém deníku – pozvánka na setkání přátel Anny Bohuslavy Tomanové v roce 2015 (otištěno 11. 6. 2015).

Článek v Orlickém deníku – informace o premiéře filmového dokumentu Znamení Kříže.

Článek v Nedělním AHA – zejména o kostele v Klášterci a malbách na zdi (otištěno 18. 3. 2018).

Článek v Orlickém deníku – informace o plánované rekonstrukci střechy kostela (publikováno 23. 5. 2019).

Rozhlas

Pořad Kríže iných brala na svoje plecia – hodinový pořad o cestě slovenských poutníků do Klášterce ke hrobu Aničky Tomanové, která se uskutečnila v sobotu 9. 9. 2017. Tento pořad odvysílalo slovenské katolické rádio Lumen v pátek 15. 9. 2017. Pořad lze stáhnout v mp3 formátu, případně on-line poslouchat na této stránce (nutno najít pořad z 15. 9. 2017).

Pořad Českého rozhlasu "Česko – země neznámá" – ve čtvrtek 31. 3. 2016 odvysílal Český rozhlas Pardubice další reportáž o Klášterci nad Orlicí. Kromě našeho farního kostela Nejsvětější Trojice je v doprovodném textu na internetu věnována pozornost i Aničce Tomanové. V pořadu vystupuje náš farník a ministrant, pan David Kalous.

Pořad Českého rozhlasu "Východočeské výlety" – v neděli 13. 3. 2016 odvysílal Český rozhlas Pardubice poměrně rozsáhlou reportáž o Klášterci nad Orlicí. Velký prostor je v ní věnován také kláštereckému farnímu kostelu Nejsvětější Trojice, jímž nás provede náš farník, pan David Kalous.

Pořad Českého rozhlasu "Šťastnou cestu" – v pátek 6. 2. 2015 se rozhlasové putování opět zastavilo u kláštereckého kostela. V prvních asi deseti minutách pořadu slyšíme o historii místního kláštera a následně o "oblíbené záhadě" v podobě "čertů" vymalovaných na kostelní zdi a o kamenné hlavně zazděné ve zdi hřbitova.

Pořad Rádia Proglas – Královéhradecká diecéze v proměnách času – diecézní světci a patroni (zmíněna je též Anička Tomanová) – vysíláno v říjnu 2014

Pořad Rádia Proglas – Dotýkání světla věnovaný Aničce Tomanové. Vysílal se v listopadu 2013

Pořad Českého rozhlasu věnovaný P. Antonínu Buchtelovi, který v Klášterci působil v letech 1840–1857. Pořad se vysílal v březnu 2012

Pořad Českého rozhlasu – Pardubická ohlédnutí s Vladimírem Čechem z ledna 2012, který se věnuje kláštereckému kostelu. Na cílové stránce je též zajímavá fotogalerie. V pořadu hovoří i farní teta Marie Staříková.

Pořad Českého rozhlasu – Posvícení pojednává o Klášterci nad Orlicí se zaměřením na kostel. Účinkují v něm také někteří naši farníci. Vysílal se v srpnu 2007.

* O Vánocích 2005 vysílal Český rozhlas zajímavý rozhovor moderátora Víti Troníčka s kláštereckou farní tetou Marií Staříkovou o Vánocích, kostele, Klášterci a Aničce Tomanové. Tento pořad máme nahraný, ale jelikož na něj nemáme autorská práva a ani není v rozhlasovém archivu, nemůžeme ho na tyto stránky umístit.

Audiozáznam TV MIS – Svědectví P. Josefa o Aničce Tomanové, natočeno v lednu 1998.

Vzpomínky P. Emila Steckera na Aničku Tomanovou – audio záznam

Televize

   

Dne 17. 6. 2017 se objevil klášterecký kostel ve vysílání České televize v rámci pořadu Týden v regionech. Šlo o část "3 minuty z:", která je dostupná zde.

V úterý 20. 10. 2015 odvysílala televize NOVA v rámci magazínu Víkend reportáž o Aničce Tomanové. Tento pořad byl po dobu dvou týdnů volně dostupný na internetu k přehrání zde. Nyní je k dispozici v TV archivu na serveru voyo.cz, kde ale nejsou k dispozici všechny reportáže (dostupnost reportáže o Aničce neověřena) a vyžaduje se přihlášení k vytvořenému účtu, který je zpoplatněn.

Ve čtvrtek 25. 2. 2016 odvysílala Česká televize v rámci pořadu Gejzír reportáž o Aničce Tomanové. Shlédnout ji můžete zde.

* Na serveru Youtube jsou též videa s varhanní hrou prof. Jaroslava Vodrážky v kláštereckém kostele, které sem nahrál P. Jaroslav Konečný (12 a 3).