Kostel sv. Filipa a Jakuba apoštolů, Nebeská Rybná

Kliknutím mapku aktivujete
O místu:

Kostel (bývalý farní) sv. Filipa a Jakuba apoštolů, Nebeská Rybná

Původní dřevěný kostelík byl z roku 1636. Kostel byl postavený v klasicistním slohu (v Orlických horách jako jediný) v letech 1846–57. Kostel je jednolodní s hranolovou věží v průčelí, které je zakončeno trojúhelníkovým štítem. Loď je plochostropá. Zařízení je pseudorenesanční ze 2. poloviny 19. století. Oltářní obraz sem byl přenesen z Rychnova nad Kněžnou. Levý boční oltář a křížová cesta pocházely z původního kostela. Obec byla před druhou světovou válkou hojně obydlená a i kostel je poměrně velký. Na věži je zachován jeden zvon. Ještě v šedesátých letech 20. století zde sídlil farář, který spravoval také sousední farnosti Říčky a Zdobnice. Poté ale kostel rychle zchátral, interiér byl částečně rozkraden a teprve v posledních letech dochází k jeho postupné obnově. Před kostelem stojí kamenné sochy sv. Filipa a Jakuba. Jejich svátek liturgicky slavíme 3. května.

Místo uskutečnění

N 50°11.32990', E 16°25.19697'