Kostel sv. Kateřiny, panny a mučednice, Zdobnice

Kliknutím mapku aktivujete
O místu:

Kostel (bývalý farní) sv. Kateřiny Alexandrijské, Kačerov

První dřevěný kostel (kaple) stál v údolí (dnes kamenný kříž proti mlýnu) již před rokem 1556 (1449). Původní kaple je připomínána v roce 1626, následně byl postaven barokní dřevěný kostel na dnešním místě v letech 1683–84. Ten vyhořel po zásahu blesku v roce 1794. Nový pozdně barokní kostel byl vystavěn v letech 1796–98 pravděpodobně A. Kermerem. Kostel je jednolodní s hranolovou věží v průčelí. Loď je plochostropá. Zařízení je pozdně barokní z konce 18. století. Zdejší kostel v okolí vnímán také jako poutní. Před druhou světovou válkou byl Kačerov hustě osídlen, nyní má tři stále obyvatele. Kolem kostela se nachází hřbitov, kolem nějž stály sochy z poloviny 19. století, dnes většinou zničené nebo rozkradené. Ve věži visí jeden zvon. V posledních letech probíhají postupné opravy kostela. Poutní slavnost sv. Kateřiny se v církvi slaví 25. listopadu.

Místo uskutečnění

N 50°13.98552', E 16°22.67730'